Rund um Köln 2019

SCORES EN DIRECT

 CoureursÉquipesTemps
1Baptiste Planckaert
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB4h 54' 59''
2Christoph Pfingsten
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+0''
3Lionel Taminiaux
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB+1' 26''
4Nils Politt
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+1' 26''
5Andreas Schillinger
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1' 26''
6Benjamin Perry
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+1' 26''
7Clément Carisey
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+1' 34''
8Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+2' 17''
9Nathan Haas
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+2' 55''
10Sam Bennett
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+2' 55''
11Dominik Bauer
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - Akkon+4' 54''
12Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+4' 54''
13Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+4' 54''
14Philipp Mamos
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - Akkon+4' 54''
15Leon Heinschke
Development Team DSM
Development Team DSM+4' 54''
16Willie Smit
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+4' 54''
17Roland Thalmann
Team Vorarlberg
Team Vorarlberg+4' 54''
18Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
Roompot - Charles+6' 39''
19Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+6' 39''
20Tobias Nolde
P & S - Benotti
P & S - Benotti+6' 39''
21Dušan Rajovic
Adria Mobil
Adria Mobil+9' 17''
22Rick Zabel
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+9' 17''
23Aaron Grosser
Bike Aid
Bike Aid+9' 17''
24Per Münstermann
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland Team+9' 17''
25Daniel Federspiel
Team Vorarlberg
Team Vorarlberg+9' 17''
26Justin Timmermans
Roompot - Charles
Roompot - Charles+9' 17''
27Sven Thurau
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - Akkon+9' 17''
28Yannik Achterberg
WSA - KTM - Graz p/b Leomo
WSA - KTM - Graz p/b Leomo+9' 17''
29Florian Obersteiner
Herrmann Radteam
Herrmann Radteam+9' 17''
30Michel Aschenbrenner
P & S - Benotti
P & S - Benotti+9' 17''
31Jonas Sonnleitner
P & S - Benotti
P & S - Benotti+9' 17''
32Alexander Evtushenko
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 17''
33Emils Liepinš
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB+9' 17''
34Patrick Haller
rad-net - Rose Team
rad-net - Rose Team+9' 17''
35Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+9' 17''
36Adne van Engelen
Bike Aid
Bike Aid+9' 17''
37Igor Boev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 17''
38Sergey Shilov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 17''
39Adam Toupalík
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland Team+9' 17''
40Mads Würtz
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+9' 17''
41Gašper Katrašnik
Adria Mobil
Adria Mobil+9' 17''
42Daniel Auer
WSA - KTM - Graz p/b Leomo
WSA - KTM - Graz p/b Leomo+9' 17''
43Colin Stüssi
Team Vorarlberg
Team Vorarlberg+9' 17''
44Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+9' 17''
45Luca Bockelmann
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team Brandenburg+9' 17''
46Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+9' 17''
47Lennart Jung
Herrmann Radteam
Herrmann Radteam+9' 17''
48Julian Braun
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - Akkon+9' 17''
49Nils Sinschek
Development Team DSM
Development Team DSM+9' 17''
50Kilian Steigner
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - Akkon+9' 17''
51Christopher Heider
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - Akkon+9' 17''
52Paul Rudys
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team Brandenburg+9' 17''
53Lukas Spengler
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB+9' 17''
54Mathias De Witte
Roompot - Charles
Roompot - Charles+9' 17''
55Alexander Tarlton
Herrmann Radteam
Herrmann Radteam+9' 17''
56Alex Dowsett
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+9' 17''
57Mekseb Debesay
Bike Aid
Bike Aid+9' 17''
58Marcel Franz
rad-net - Rose Team
rad-net - Rose Team+9' 17''
59Immanuel Stark
P & S - Benotti
P & S - Benotti+9' 17''
60Felix Intra
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland Team+9' 17''
61Aksel Nõmmela
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB+9' 17''
62Ben Katerberg
Development Team DSM
Development Team DSM+9' 17''
63Christopher Hatz
Herrmann Radteam
Herrmann Radteam+9' 17''
64David Per
Adria Mobil
Adria Mobil+9' 17''
65Alexander Porsev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 17''
66Vladislav Kulikov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 17''
67Juri Hollmann
rad-net - Rose Team
rad-net - Rose Team+9' 17''
68Pirmin Benz
rad-net - Rose Team
rad-net - Rose Team+9' 17''
69Wouter Wippert
EvoPro Racing
EvoPro Racing+9' 17''
70Johannes Schinnagel
WSA - KTM - Graz p/b Leomo
WSA - KTM - Graz p/b Leomo+9' 17''
71Žiga Grošelj
Adria Mobil
Adria Mobil+9' 17''
72Anton Vorobyev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 17''
73Ludovic Robeet
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB+9' 17''
74Michel Gießelmann
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland Team+9' 17''
75Mihkel Räim
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+9' 17''
76Senne Leysen
Roompot - Charles
Roompot - Charles+9' 17''
77Daire Feeley
EvoPro Racing
EvoPro Racing+9' 17''
78Zakkari Dempster
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+9' 17''
79Erik Baška
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+9' 17''
80Peter Koning
EvoPro Racing
EvoPro Racing+9' 17''
81Xandres Vervloesem
Development Team DSM
Development Team DSM+9' 17''
82Jodok Salzmann
WSA - KTM - Graz p/b Leomo
WSA - KTM - Graz p/b Leomo+9' 17''
83Kevyn Ista
Bingoal - Pauwels Sauces - WB
Bingoal - Pauwels Sauces - WB+9' 17''
84Harry Sweeny
EvoPro Racing
EvoPro Racing+9' 17''
85Shane Archbold
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+9' 17''
86Hamish Schreurs
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+9' 17''
87Juraj Sagan
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+9' 17''
88Guy Sagiv
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+9' 17''
89Patrick Schelling
Team Vorarlberg
Team Vorarlberg+9' 17''
90Niko Holler
Bike Aid
Bike Aid+9' 17''
91Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+9' 17''
92Felix Gall
Development Team DSM
Development Team DSM+9' 17''
93Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+9' 17''
94Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+9' 17''
95Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+9' 17''
96Stijn Steels
Roompot - Charles
Roompot - Charles+9' 17''
97Davide Orrico
Team Vorarlberg
Team Vorarlberg+9' 17''
98Jens Debusschere
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+9' 17''
99Oscar Gatto
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+9' 17''
100Evgeniy Shalunov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVeloDNF
101Roy Goldstein
Israel - Premier Tech
Israel - Premier TechDNF
102Jesper Asselman
Roompot - Charles
Roompot - CharlesDNF
103Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
Roompot - CharlesDNF
104Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
105Jon Božic
Adria Mobil
Adria MobilDNF
106Žiga Horvat
Adria Mobil
Adria MobilDNF
107Marko Kump
Adria Mobil
Adria MobilDNF
108Matthias Schnapka
Bike Aid
Bike AidDNF
109Lucas Carstensen
Bike Aid
Bike AidDNF
110Marius Mayrhofer
Development Team DSM
Development Team DSMDNF
111Martin Salmon
Development Team DSM
Development Team DSMDNF
112Cormac McGeough
EvoPro Racing
EvoPro RacingDNF
113Eugert Zhupa
EvoPro Racing
EvoPro RacingDNF
114Pascal Treubel
rad-net - Rose Team
rad-net - Rose TeamDNF
115Nils Weispfennig
Herrmann Radteam
Herrmann RadteamDNF
116Leon Echtermann
Herrmann Radteam
Herrmann RadteamDNF
117Henning Bommel
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team BrandenburgDNF
118Christian Koch
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team BrandenburgDNF
119Paul Taebling
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team BrandenburgDNF
120Nicolas Brandt
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team BrandenburgDNF
121Franz Werner
LKT - Team Brandenburg
LKT - Team BrandenburgDNF
122Kilian Rietzler
WSA - KTM - Graz p/b Leomo
WSA - KTM - Graz p/b LeomoDNF
123Robert Jägeler
P & S - Benotti
P & S - BenottiDNF
124Oliver Flautt
Team Dauner - Akkon
Team Dauner - AkkonDNF
125Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern HausDNF
126Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern HausDNF
127Jonas Härtig
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland TeamDNF
128Louis Leinau
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland TeamDNF
129Joann Leinau
Saris Rouvy - Sauerland Team
Saris Rouvy - Sauerland TeamDNF
130Daniel Knapp
Team Vorarlberg
Team VorarlbergDNF
131Martin Meiler
Team Vorarlberg
Team VorarlbergDNF