Ruta del Sol

Classements

 CoureursÉquipesTemps
1Jakob Fuglsang
ASTANA PRO
ASTANA PRO17h 42' 00''
2Ion Izagirre
ASTANA PRO
ASTANA PRO+7''
3Steven Kruijswijk
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+11''
4Pello Bilbao
ASTANA PRO
ASTANA PRO+21''
5Adam Yates
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+57''
6Jack Haig
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+1' 08''
7Sergio Higuita
Equipo Euskadi
Equipo Euskadi+1' 12''
8Aleksander Vlasov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+1' 43''
9Tim Wellens
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+2' 53''
10Dylan Teuns
Bahrain-Merida
Bahrain-Merida+3' 41''
11Luis León Sánchez
ASTANA PRO
ASTANA PRO+4' 02''
12Héctor Carretero
MOVISTAR
MOVISTAR+4' 05''
13Óscar Rodríguez
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+4' 09''
14Eduard Prades
MOVISTAR
MOVISTAR+4' 29''
15Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+4' 32''
16Carlos Verona
MOVISTAR
MOVISTAR+4' 44''
17Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+5' 07''
18Garikoitz Bravo
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+5' 16''
19Cristián Rodríguez
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+5' 40''
20Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+5' 49''
21Matej Mohoric
Bahrain-Merida
Bahrain-Merida+7' 25''
22Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+7' 35''
23Jonathan Lastra
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+7' 47''
24Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+7' 52''
25Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
Roompot - Charles+7' 56''
26Giovanni Carboni
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+8' 40''
27Joan Bou
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+8' 52''
28Mikel Iturria
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+11' 27''
29Evgeniy Shalunov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+12' 12''
30Aleksey Rybalkin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+12' 20''
31Ricardo Vilela
Burgos - BH
Burgos - BH+13' 23''
32Nikolay Cherkasov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+13' 42''
33Ángel Madrazo
Burgos - BH
Burgos - BH+13' 52''
34Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+13' 56''
35Gavin Mannion
Rally - UHC Cycling
Rally - UHC Cycling+14' 16''
36Mikel Nieve
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+14' 26''
37Andrey Zeits
ASTANA PRO
ASTANA PRO+14' 30''
38Nick van der Lijke
Roompot - Charles
Roompot - Charles+14' 41''
39Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+15' 48''
40Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+15' 56''
41Simon Yates
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+16' 13''
42Rafael Valls
MOVISTAR
MOVISTAR+17' 47''
43Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+18' 20''
44Iván García
Bahrain-Merida
Bahrain-Merida+18' 22''
45José Joaquín Rojas
MOVISTAR
MOVISTAR+18' 33''
46Juan José Lobato
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+19' 17''
47Esteban Chaves
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+19' 20''
48Dario Cataldo
ASTANA PRO
ASTANA PRO+19' 21''
49Valerio Agnoli
Bahrain-Merida
Bahrain-Merida+19' 54''
50Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+20' 11''
51Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+20' 13''
52Alessandro Tonelli
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+20' 17''
53David González
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+20' 35''
54Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+21' 20''
55Jürgen Roelandts
MOVISTAR
MOVISTAR+21' 28''
56Antonio Soto
Equipo Euskadi
Equipo Euskadi+21' 36''
57Ivan Rovnyi
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+21' 38''
58Lars Boom
Roompot - Charles
Roompot - Charles+21' 45''
59Lorenzo Rota
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+21' 45''
60Mathias De Witte
Roompot - Charles
Roompot - Charles+21' 55''
61Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+22' 00''
62Luka Pibernik
Bahrain-Merida
Bahrain-Merida+22' 07''
63Ibaí Azurmendi
Equipo Euskadi
Equipo Euskadi+22' 10''
64Carlos Barbero
MOVISTAR
MOVISTAR+22' 19''
65Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+22' 27''
66Jorge Cubero
Burgos - BH
Burgos - BH+22' 35''
67Jonas Van Genechten
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+23' 08''
68Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+23' 11''
69Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+23' 17''
70Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+23' 32''
71Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+23' 41''
72Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+23' 48''
73Colin Joyce
Rally - UHC Cycling
Rally - UHC Cycling+23' 49''
74Vincenzo Albanese
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+23' 55''
75Matteo Trentin
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+24' 13''
76Nelson Soto
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+25' 01''
77Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+25' 24''
78Luca Covili
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+26' 04''
79Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+26' 04''
80Txomin Juaristi
Equipo Euskadi
Equipo Euskadi+26' 08''
81Grega Bole
Bahrain-Merida
Bahrain-Merida+26' 25''
82Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+26' 57''
83Edoardo Affini
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+26' 59''
84Robin Carpenter
Rally - UHC Cycling
Rally - UHC Cycling+27' 58''
85Svein Tuft
Rally - UHC Cycling
Rally - UHC Cycling+29' 13''
86Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+29' 13''
87Daan Olivier
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+29' 25''
88José Fernandes
Burgos - BH
Burgos - BH+30' 27''
89Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+30' 39''
90Elmar Reinders
Roompot - Charles
Roompot - Charles+30' 47''
91Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+31' 26''
92Xavier Cañellas
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+31' 31''
93Jetse Bol
Burgos - BH
Burgos - BH+31' 51''
94Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+32' 54''
95Ryan Anderson
Rally - UHC Cycling
Rally - UHC Cycling+33' 38''
96Unai Cuadrado
Equipo Euskadi
Equipo Euskadi+33' 39''
97Kyle Murphy
Rally - UHC Cycling
Rally - UHC Cycling+33' 43''
98Steven Lammertink
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+34' 07''
99Petr Rikunov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+34' 12''
100Gotzon Martín
Equipo Euskadi
Equipo Euskadi+34' 50''
101Umberto Orsini
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+36' 01''
102Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
Roompot - Charles+36' 59''
103Laurens De Vreese
ASTANA PRO
ASTANA PRO+37' 31''
104Juan Antonio López-Cózar
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+39' 11''
105Moreno Moser
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+39' 15''
106Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+40' 06''
107Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+42' 10''
108Álvaro Cuadros
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+42' 49''
109Jonas Vingegaard
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+43' 41''
110Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+44' 40''
111Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+47' 29''
112Enzo Wouters
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+48' 07''
113Alessandro Pessot
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+54' 40''
114Rémy Mertz
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+55' 08''