Tour de La Provence

Classements

 CoureursÉquipesTemps
1Alexandre Geniez
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE12h 13' 05''
2Tony Gallopin
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+5''
3Rudy Molard
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+7''
4Sylvain Chavanel
Direct Energie
Direct Energie+11''
5Lilian Calmejane
Direct Energie
Direct Energie+13''
6Mathias Le Turnier
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+14''
7Mathias Frank
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+16''
8Jonathan Hivert
Direct Energie
Direct Energie+19''
9David Gaudu
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+24''
10Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+41''
11Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+42''
12Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+42''
13Rémy Di Gregorio
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+52''
14Anthony Perez
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+1' 02''
15Romain Seigle
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1' 03''
16Eliot Lietaer
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+1' 17''
17Jérémy Maison
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+1' 19''
18Michel Ries
Kometa Cycling Team
Kometa Cycling Team+1' 21''
19Yoann Paillot
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+1' 22''
20Colin Stüssi
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - Prodir+1' 22''
21Camille Thominet
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+1' 23''
22Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+1' 28''
23Dimitri Peyskens
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+1' 30''
24Kévin Le Cunff
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+1' 32''
25Romain Hardy
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+1' 34''
26Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+1' 37''
27Miguel Ángel Ballesteros
Kometa Cycling Team
Kometa Cycling Team+1' 38''
28Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+1' 52''
29Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+1' 53''
30Jérémy Roy
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1' 54''
31Delio Fernández
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+1' 55''
32Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+1' 57''
33Ángel Madrazo
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+2' 24''
34Davide Rebellin
Sovac
Sovac+2' 25''
35Maxime Vantomme
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+2' 35''
36Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+2' 49''
37Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+3' 48''
38Julien Mortier
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+3' 50''
39Cyril Gautier
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+4' 05''
40Jérémy Cornu
Direct Energie
Direct Energie+4' 35''
41Kévin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+5' 53''
42Christophe Laporte
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+6' 11''
43Dorian Godon
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+6' 21''
44Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+6' 38''
45Jérôme Mainard
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+6' 40''
46Tom Dernies
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+6' 50''
47Lucas De Rossi
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+6' 51''
48Wilson Peña
Kometa Cycling Team
Kometa Cycling Team+6' 51''
49Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+7' 09''
50Julien Antomarchi
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+10' 25''
51Marc Sarreau
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+10' 26''
52Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+10' 51''
53Juan Camacho
Kometa Cycling Team
Kometa Cycling Team+10' 52''
54Benoît Jarrier
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+10' 54''
55Isaac Cantón
Kometa Cycling Team
Kometa Cycling Team+12' 40''
56Justin Jules
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+16' 07''
57Laurent Evrard
Sovac
Sovac+16' 19''
58Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+17' 21''
59Jonas Van Genechten
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+17' 45''
60Alex Kirsch
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+17' 48''
61Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+17' 57''
62Steven Lammertink
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+18' 00''
63Julen Irizar
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+18' 00''
64Romain Feillu
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+18' 02''
65Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+18' 03''
66Jérémy Leveau
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+18' 04''
67Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+18' 07''
68Yannick Martinez
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+18' 07''
69Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+18' 12''
70Fernando Barceló
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+18' 14''
71Ludovic Robeet
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+18' 16''
72Jérémy Cabot
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+18' 21''
73Erwann Corbel
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+18' 40''
74Diego Pablo Sevilla
Kometa Cycling Team
Kometa Cycling Team+19' 42''
75Bruno Armirail
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+19' 53''
76Benoît Cosnefroy
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+20' 20''
77Romain Cardis
Direct Energie
Direct Energie+20' 23''
78Samuel Dumoulin
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+22' 20''
79Youcef Reguigui
Sovac
Sovac+23' 07''
80Samuel Leroux
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+23' 22''
81Alexandre Pichot
Direct Energie
Direct Energie+23' 32''
82Pierre Barbier
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+23' 41''
83Jimmy Turgis
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+23' 41''
84Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+23' 45''
85Perrig Quémeneur
Direct Energie
Direct Energie+23' 47''
86Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - Prodir+23' 53''
87Mikel Iturria
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+23' 58''
88Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+24' 02''
89Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+24' 13''
90Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+24' 26''
91Rudy Barbier
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+25' 31''
92Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
Team Lotto - Kern Haus+28' 32''
93Geoffrey Soupe
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+31' 38''
94Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+31' 59''
95Maris Bogdanovics
Amore & Vita - Prodir
Amore & Vita - Prodir+32' 59''
96Óscar Rodríguez
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+33' 40''
97Nikolay Mihaylov
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+33' 41''
98Eduard Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+33' 43''
99Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+36' 39''
100Mahdi Hamza
Sovac
Sovac+39' 45''
101Gaetan Bille
Sovac
Sovac+45' 32''