CoureursÉquipesTemps
1Nairo Quintana
MOVISTAR
MOVISTAR5h 06' 10''
2Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
Endura Racing+6''
3Wout Poels
Vacansoleil
Vacansoleil+9''
4Sergio Pardilla
MOVISTAR
MOVISTAR+15''
5Jonathan Castroviejo
MOVISTAR
MOVISTAR+21''
6Samuel Sánchez
Euskaltel
Euskaltel+22''
7Johnny Hoogerland
Vacansoleil
Vacansoleil+25''
8Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+33''
9Bartosz Huzarski
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+47''
10Paul Voß
Endura Racing
Endura Racing+1' 24''
11Adrián Palomares
Andalucía
Andalucía+1' 26''
12Vladimir Karpets
MOVISTAR
MOVISTAR+1' 53''
13Sander Armée
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+2' 03''
14Garikoitz Bravo
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+2' 07''
15Danail Petrov
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+2' 08''
16Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
Lokosphinx+2' 23''
17Iker Camaño
Endura Racing
Endura Racing+2' 24''
18Jesús Herrada
MOVISTAR
MOVISTAR+2' 42''
19Matthias Brändle
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+2' 47''
20Andreas Dietziker
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+2' 53''
21Antonio Piedra
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+2' 58''
22Ivan Rovny
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+3' 03''
23Stef Clement
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+3' 04''
24Pieter Serry
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+3' 04''
25André Cardoso
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 35''
26Johannes Fröhlinger
Team DSM
Team DSM+3' 37''
27Javier Chacón
Andalucía
Andalucía+3' 39''
28Markus Fothen
Team NSP
Team NSP+3' 44''
29Erick Rowsell
Endura Racing
Endura Racing+3' 46''
30Amets Txurruka
Euskaltel
Euskaltel+3' 50''
31David Livramento
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+3' 51''
32Omar Fraile
Euskadi
Euskadi+3' 52''
33Iván Velasco
Euskaltel
Euskaltel+3' 58''
34Tom-Jelte Slagter
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+3' 58''
35Rob Ruijgh
Vacansoleil
Vacansoleil+3' 59''
36Marek Rutkiewicz
CCC Development Team
CCC Development Team+4' 01''
37Sergio Mantecón
Espagne
Espagne+4' 03''
38Andrés Vigil
Espagne
Espagne+4' 04''
39Jaume Rovira
Racing Cycles
Racing Cycles+4' 05''
40Rubén Fernández
Espagne
Espagne+4' 20''
41Pieter Jacobs
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+4' 30''
42Wilco Kelderman
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+4' 31''
43Samuel Nicolás
Espagne
Espagne+4' 33''
44Damien Branaa
Burgos - BH
Burgos - BH+4' 41''
45Jóni Brandão
Burgos - BH
Burgos - BH+5' 06''
46Nicolas Cardepuy
Burgos - BH
Burgos - BH+5' 15''
47Matthieu Sprick
Team DSM
Team DSM+5' 25''
48Henrique Casimiro
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+5' 36''
49Aitor Pérez
Racing Cycles
Racing Cycles+5' 38''
50Rubén Plaza
MOVISTAR
MOVISTAR+5' 44''
51Sergey Belykh
Lokosphinx
Lokosphinx+6' 01''
52Tobias Ludvigsson
Team DSM
Team DSM+6' 25''
53Jorge Azanza
Euskaltel
Euskaltel+6' 26''
54Pedro Merino
Racing Cycles
Racing Cycles+6' 27''
55Alexey Kunshin
Lokosphinx
Lokosphinx+6' 29''
56Mikel Nieve
Euskaltel
Euskaltel+6' 36''
57Evgeniy Shalunov
Lokosphinx
Lokosphinx+6' 58''
58Juan José Cobo
MOVISTAR
MOVISTAR+6' 59''
59Salvador Guardiola
Racing Cycles
Racing Cycles+7' 12''
60Pablo Lechuga
Andalucía
Andalucía+7' 23''
61Aritz Bagües
Euskadi
Euskadi+7' 26''
62Sergey Shilov
Lokosphinx
Lokosphinx+7' 28''
63Mikel Bizkarra
Euskadi
Euskadi+7' 35''
64Carlos Verona
Burgos - BH
Burgos - BH+7' 40''
65Cesare Benedetti
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+7' 48''
66Martijn Keizer
Vacansoleil
Vacansoleil+7' 53''
67Alexander Wetterhall
Endura Racing
Endura Racing+7' 55''
68Dmitry Sokolov
Lokosphinx
Lokosphinx+7' 59''
69Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+8' 16''
70Kevin De Jonghe
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+8' 24''
71Alejandro Marque
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+8' 27''
72Ricardo Mestre
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+8' 53''
73Hernâni Brôco
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+8' 55''
74Lluís Mas
Burgos - BH
Burgos - BH+9' 02''
75Miguel Mínguez
Euskaltel
Euskaltel+9' 21''
76Dariusz Batek
CCC Development Team
CCC Development Team+9' 35''
77Tomasz Marczynski
Vacansoleil
Vacansoleil+9' 46''
78Artur Ershov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+9' 47''
79Roger Kluge
Team DSM
Team DSM+10' 17''
80Tomasz Kiendys
CCC Development Team
CCC Development Team+10' 19''
81David Belda
Burgos - BH
Burgos - BH+10' 29''
82Jan Bárta
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+11' 12''
83Jos van Emden
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+11' 28''
84Thomas Bonnin
Team DSM
Team DSM+11' 35''
85Jacob Fiedler
Team NSP
Team NSP+11' 38''
86Igor Merino
Euskadi
Euskadi+11' 39''
87Jonathan González
Racing Cycles
Racing Cycles+11' 46''
88Nelson Vitorino
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+11' 54''
89Alexander Serov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+12' 12''
90Léo Menville
Team NSP
Team NSP+12' 36''
91Julián Sánchez
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 40''
92João Pereira
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+12' 50''
93Francisco Pacheco
Racing Cycles
Racing Cycles+13' 16''
94Eloy Ruiz
Andalucía
Andalucía+13' 21''
95Thierry Hupond
Team DSM
Team DSM+13' 28''
96Jon Aberasturi
Euskadi
Euskadi+13' 36''
97José Luis Roldán
Andalucía
Andalucía+13' 53''
98David De La Fuente
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+13' 53''
99José Rafael Martínez
Racing Cycles
Racing Cycles+13' 54''
100Eloy Teruel
Espagne
Espagne+14' 40''
101Gustavo César Veloso
Andalucía
Andalucía+15' 01''
102Sergej Fuchs
Team NSP
Team NSP+15' 05''
103Zakkari Dempster
Endura Racing
Endura Racing+15' 09''
104Yukihiro Doi
Team DSM
Team DSM+15' 52''
105Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+16' 03''
106Francisco Antón
Burgos - BH
Burgos - BH+16' 10''
107Bartlomiej Matysiak
CCC Development Team
CCC Development Team+16' 42''
108Mateusz Taciak
CCC Development Team
CCC Development Team+16' 59''
109René Mandri
Endura Racing
Endura Racing+17' 30''
110Grzegorz Stepniak
CCC Development Team
CCC Development Team+17' 39''
111Adrián López
Espagne
Espagne+18' 43''
112Daniel Domínguez
Team NSP
Team NSP+22' 13''
113Aritz Etxebarria
Euskadi
Euskadi+22' 24''
114Piotr Gawronski
CCC Development Team
CCC Development Team+22' 40''
115Evgeny Kovalev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+23' 03''
116Illart Zuazubiskar
Euskadi
Euskadi+23' 54''
117Tom Leezer
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+24' 03''
118Diogo Nunes
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel+24' 14''
119Lucas Schädlich
Team NSP
Team NSP+24' 19''
120Víctor Cabedo
Euskaltel
Euskaltel+24' 44''
121Fernando Reche
Espagne
Espagne+25' 01''
122Antonio Cabello
Andalucía
Andalucía+25' 27''
123Alexei Markov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+26' 24''
124Steffen Radochla
Team NSP
Team NSP+27' 36''